مطالب را به بالاترین ارسال کنید

اگر سایت بالاترین آدرس اصلی سایت خاندان پهلوی را مسدود کرد میتوانید از آدرسهای دیگر استقاده کنید.
مانند:
http://pahlavis.blogspot.ca


۱۳۹۱/۰۵/۳۰

کارنامه مدرسه حمیدرضا پهلوی، آخرین پسر آدولف رضاخان

کتاب حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک
کتاب حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک


کارنامه درسی حمیدرضا پهلوی (لعنت الله علیه)، آخرین پسر رضاخان می‌رپنج (پهن جمع کن اسطبل خانه انگلیس)، جزو اولین اسناد منتشر شده در کتاب «حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک» است. نمره ۱۷ در درس ورزش بالا‌ترین و نمره ۲ در درس دیکته، پایین‌ترین نمرات او هستند.


 بیست‌وپنجمین مجلد از مجموعه کتاب‌های «رجال عصر پهلوی» با عنوان «حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک» به همت مرکز بررسی اسناد تاریخی وارد بازار نشر شده است.حمیدرضا پهلوی (لعنت الله علیه)، آخرین فرزند رضا سفّاک در سال ۱۳۱۱ متولد شد و پس از سقوط حکومت پدرش، در سال ۱۳۲۰ به همراه او به موریس رفت. پس از به قدرت رسیدن برادرش محمدرضا پهلوی (دیکتاتور‌زاده)، به ایران بازگشت و تحصیل دوران ابتدایی را در ایران سپری کرد. کارنامه حمیدرضا (لعنت الله علیه) جزو اولین اسناد کتاب «حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک» است که شاید دیدن آن و تاکید دکتر صدیق، وزیر فرهنگ آن دوران بر لزوم رسیدگی هر چه بیشتر به امور درسی وی خالی از لطف نباشد. نمره ۱۷ در درس ورزش بالا‌ترین و نمره ۲ در درس دیکته، پایین‌ترین نمرات حمیدرضا هستند.


کارنامه مدرسه حمیدرضا پهلوی، آخرین پسر آدولف رضاخان

 •  نمرات دروس:
 1. تاریخ   ۱۲
 2. جغرافیا   ۱۲
 3. فارسی   ۱/۲ ۱۳
 4. خط   ۱۴
 5. آیات و شرعیات   ۱۳
 6. سرود   ۱۲
 7. ورزش   ۱۷
 8.  نقاشی   ۱۴
 9. کاردستی ۱۵
 10. دیکته   ۲
 11. انشاء   ۹
 12. حساب   ۸

عد‌ها برای ادامه تحصیل به بیروت رفت، اما بر اساس گزارش‌های واصله، «حرامزاده حمیدرضا پهلوی» به جای تحصیل مشغول عیاشی و صرف هزینه‌های گزاف در امور غیراخلاقی بوده است. «شاهزاده حمیدرضا پهلوی» در طول زندگی‌اش، سه بار تجربه ازدواج رسمی و طلاق داشته و بار سوم به دلیل برقراری رابطه با زنی به نام «هما خامنه» مورد شماتت دربار قرار می‌گیرد و طبق اسناد منتشر شده در کتاب، محمدرضا پهلوی در یک سند تاکید می‌کند: «خانمی که عنوان همسری والاحضرت را دارد، شایستگی و لیاقت پیوستن به خاندان سلطنتی را ندارد... چنانچه در انجام متارکه و اجرای طلاق تاخیر و تعلل شود، امر به خروج والاحضرت از کاخ نیاوران و تخلیه آن‌جا خواهند فرمود و حقوقی هم که ماهیانه به والاحضرت مرحمت می‌شود، امر به قطع آن خواهند داد.»

ولخرجی‌ها، زد و بندهای مالی، قاچاق مواد مخدر به همراه خواهرش اشرف پهلوی و فساد اخلاقی حمیدرضا پهلوی به جایی رسید که مقرری او در سال ۱۳۲۸ قطع شد و پس از ختم شدن این غائله، با زنی به نام «ایران‌دخت حاج میرزا آقاسی» معروف به «فلور» رابطه برقرار می‌کند که سرانجام در حالی که باردار بوده، توسط حمیدرضا پهلوی به قتل می‌رسد.تمام گزارش‌های ساواک درباره این افتضاح و جنایت، صراحتاً بیان شده و در بخشی از آن آمده است: «چندی قبل جراید ایران اطلاع دادند که زنی در خیابان بهار به نام ایران یا فلور آغاسی به قتل رسیده. ایران دو ماهه آبستن بوده و همه شواهد نشان می‌دهد که قتل برای جلوگیری از تولد فرزند انجام شده است، بنابراین قاتل ایران کسی بوده که از لحاظ منفعت و موقعیت اجتماعی خاص خود نمی‌خواسته از ایران صاحب فرزندی باشد... با تولد بچه خواه ناخواه پای فلور به خانواده سلطنتی باز می‌شد... به هر حال این‌که شاهزاده اخبار جراید را درباره قتل معشوقه‌ خویش می‌خواند، لبخندی می‌زند و نگاه رضایتمندانه‌ای به دست‌های خون‌آلود خود می‌اندازد. آری شاهپور حمیدرضا (لعنت الله علیه) قاتل است و باید به جرم این قتل محاکمه و مجازات گردد.»

پس از بالا گرفتن آبروریزی‌های حمیدرضا پهلوی (لعنت الله علیه)، امتیازات خاندان سطلنتی از او گرفته شده و از درباره اخراج می‌شود، اما همچنان به فساد مالی و اخلاقی خود ادامه می‌دهد و ضحاک شاه مجبور می‌شود که برای حفظ آبرو، باز هم خرابکاری‌های برادر کوچکش را پنهان کند.این ماجرا به شخص حمیدرضا (لعنت الله علیه) ختم نمی‌شود و دردسرهایی که دو فرزند نامشروع او به نام‌های «نازک پهلوی» و «بهزاد پهلوی» در خارج از کشور ایجاد می‌کنند، به این مشکل حکومت پهلوی دامن می‌زنند. «پرویز خوانساری» سفیر ایران در آمریکا در یک گزارش، درباره وضعیت بهزاد پهلوی می‌گوید: «سه روز قبل والاحضرت اطلاع دادند چون از پیرونه گوروم‌ها راجی. جی (پیغمبر نوظهور هندی) شده‌اند، لذا برای دیدار این شخص به شهر هوستون ـ تگزاس ـ مسافرت خواهند کرد و اضافه فرمودند که موافقت جنابعالی را نیز دریافت داشته‌اند. پس از تماس که بلافاصله اینجانب به وسیله تلفن با جنابعالی گرفتم و دریافتم که این مسافرت به صلاح نیست، به والاحضرت توضیح دادم که از این سفر صرفنظر فرمایند. والاحضرت پس از آن اکنون مدت دو روز است که در خوابگاه دانشکده و محیط کالج نیستند و به طوری که دانشجویان ایرانی اظهار می‌دارند ممکن است والاحضرت به مسافرت مذکور اقدام کرده باشند.»

این‌ها آخرین گزارش‌های ساواک درباره حمیدرضا پهلوی و فرزندانش هستند. حمیدرضا پس از سقوط حکومت جهل و فساد پهلوی از ایران خارج نشد و سرانجام پس از مدتی زندانی شدن به جرم خرید و فروش مواد مخدر، در سال ۱۳۷۱ در تهران فوت کرد.

کتاب «حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک» که اسناد و گزارش‌های ساواک را به ترتیب سال [۱۳۵۷ ـ ۱۳۲۲] را شامل شده، روایتی با جزییات از زندگی حمیدرضا پهلوی و نوع روابط او با افراد خانواده و مقامات دربار به مخاطب ارایه می‌کند و علاوه بر راهنمایی محققان برای آشنایی با شخصیت حمیدرضا پهلوی، منبعی مناسب برای ساخت فیلم مستند درباره آخرین پسر رضا قلدر پهلوی و یا تحلیل شخصیتی او در قالب کتاب خواهد بود. 

پانویس‌های کتاب که برای معرفی شخصیت‌ها و وقایع حاشیه‌ای منتشر شده، ابهامات و گره‌های ذهنی احتمالی مخاطب را باز می‌کند و شاید تنها خواسته مغفول مانده مخاطب، کوچک بودن تصویر اصل اسناد باشد که احتمالاً برای مختصر کردن کتاب در ابعاد کوچک‌تر چاپ شده‌اند.

کتاب «حمیدرضا پهلوی به روایت اسناد ساواک» در قطع رقعی و ۳۲۵ صفحه، با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و بهای ۵۰هزار ریال، به همت مرکز بررسی اسناد تاریخی چاپ شده است.

ساکنان تهران برای تهیه این کتاب یا محصول فرهنگی دلخواه خود (مجلات، لوح فشرده موسیقی، بازی، فیلم و...)، کافی است با شماره ۲۰- ۸۸۵۵۷۰۱۶ سامانه اشتراک محصولات فرهنگی؛ «سام» تماس بگیرند و آن را در محل کار یا منزل _ بدون هزینه ارسال _ دریافت کنند. باقی هموطنان نیز با پرداخت هزینه پستی می‌توانند این کتاب‌ها را تلفنی سفارش بدهند.

0 نظرات:

ارسال یک نظر